Robotlar günde 3 bin corona virüs testi yapacak

UC Berkeley ve UCSF’de görev alan bilim insanları robotların yardımı ile günde 3 bin corona virüs testi yapılabileceğini duyurdu.

Robotlar günde 3 bin corona virüs testi yapacak

UC Berkeley ve UCSF’de görev alan bilim insanları robotların yardımı ile günde 3 bin corona virüs testi yapılabileceğini duyurdu.

Robotlar günde 3 bin corona virüs testi yapacak
06 Mayıs 2020 - 11:00

Corona virüs ile birlikte ülkeler virüsün yayılışını durdurmak için insan etkileşimini kısıtlama yoluna giderken, robotlar insanlardan boşalan alanları dolduruyor. Perakende sektöründen eğlenceye kadar hayatın her alanında yavaş yavaş yerini alan robotların yeni corona virüs (Covid-19) salgını ile birlikte sağlık sektöründe kullanım alanları genişliyor. Ancak ABD’den gelen bir haber robotların corona virüs testlerinde de aktif rol oynayabileceğini gözler önüne seriyor.

UC Berkeley ve UCSF’de görev alan bilim insanları robotların görev aldığı laboratuarda bin adet corona virüs testi gerçekleştirdi. Ekip tarafından yapılan açıklamada çalışma süresinin 24 saate çıkarılması durumunda bu yöntem ile günde 3 bin COVID-19 testi yapılabileceği bilgisinin altı çizildi.
 

İşte corona virüs ile mücadele eden robotlar

Ancak bu proje corona virüs günlerinde robotların görev aldığı tek alan değil.

Corona virüs salgını sonrası virüsün insandan insana çok hızlı bulaşması sebebiyle zorunlu olarak ilan edilen "sosyal mesafe" kısıtlaması insanların birbirleri arasında mesafe koymasına neden olurken, robotlarla insanlar arasındaki mesafeyi ise kısaltıyor.
Corona virüs öncesi fabrikalardaki üretimden perakende sektörüne kadar özellikle ticareti ve ekonomiyi etkileyecek alanlarda insanların yerini alacağı konuşulan robotlar şimdi ise corona virüs salgının yoğun görüldüğü ülkelerdeki hastanelerde, kamuya açık alanların ilaçlanmasında ve kişiler arasındaki sosyal mesafeyi denetlemek için kullanılıyor.

Robotların kullanımı sadece sağlık sektörü ile kısıtlı kalmazken, hizmet robotları evde yalnız kalmak zorunda olanlar için de kullanılırken oteller gibi hizmet sektöründe de daha sık kullanılmaya başlandı. 

Salgının en çok zarar verdiği ülkelerden biri olan İtalya'da sağlık personeli de zor günler yaşarken, Tommy isimli hemşire robot doktorlara uzaktan hizmet imkanı tanıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum